Ocieplenie ścian styropianem co warto wiedzieć

W dobie coraz droższej energii coraz więcej osób decyduje się na docieplenie swoich ścian materiałem izolacyjnym, najczęściej styropianem, który jest doskonałym materiałem do tego celu, który wpływa na polepszenie stanu portfela oraz na środowisko mieszkaniowe wewnątrz budynku. Nie tylko, to również okazja do zmiany wyglądu elewacji.

Styropian to inwestycja, która się zwraca!

Dzięki temu materiałowi izolacyjnemu możemy oszczędzać każdego roku nawet kilka tysięcy złoty. Nie jest to stwierdzenie nad wyrost. Tylko jeden 6-miesięczny okres grzewczy w zwykłym jednorodzinnym domu to oszczędność setek a nawet tysięcy złotych, jeżeli nasze ściany mają odpowiednią termoizolacje. Styropian jest względnie tanim materiałem budowlanym szeroko dostępnym i stosowanym na naszym rynku. Docieplenie ścian to słuszna decyzja, zwłaszcza z rosnącymi na naszych oczach kosztami ogrzewania, które w dobie konfliktów energetycznych i kończących się zasobów prawdopodobnie będą tylko się powiększały. Prawie 40% ciepła tracimy przez ściany. Ocieplenie tego newralgicznego punktu, może obniżyć koszty naszego ogrzewania nawet o 30% co stanowi dobrą inwestycję, która zwróci się już po kilku latach. (sprawdź styropian Gliwice)

wykres strat energii w domu

Termoizolacja za pomocą bezspoinowego systemu ociepleń(ETICS)

To najczęściej stosowana metoda ocieplania ścian, która jest bardzo łatwa a przy tym przynosi szereg korzyści. Ta prosta metoda polega na przyklejaniu płyt styropianowych za pomocą kleju do ściany, a w niektórych przypadkach za pomocą łączników mechanicznych. Po wykonaniu warstwy izolacyjnej, na styropian nakładana jest siatka z włókna węglowego na cienkiej warstwie zaprawy klejowej, która następnie pokrywana jest warstwą tynku cienkowarstwowego, który stanowi zewnętrzną fasadę naszej elewacji, zdobiąc ją odpowiednim kolorem i fakturą, równocześnie chroniąc przez uszkodzeniami mechanicznymi i atmosferycznymi. Metoda „lekka-mokra” lub BSO(bezspoinowy systen ociepleń) to inne nazwy na ten sam system, który został sprawdzony przez miliony Polaków. Na ten system, jak wcześniej zostało powiedziane, składają się 3 warstwy:

  • warstwa izolacyjna (styropian)
  • warstwa wzmacniająca (siatka z włókna szklanego i zaprawa klejowa)
  • warstwa elewacyjna (wyprawa tynkarska)

Producenci tworzą produkty do izolacji, które zostają sprawdzone pod kątem swojej wytrzymałości i termoizolacyjności tworząc warstwy, które pasują do siebie idealnie. Właśnie z tego powodu warto zdecydować się na jednego producenta, który zapewni nam produkty na wszystkie warstwy naszej nowej elewacji, co poskutkuje przyznaniem gwarancji na kilkanaście lat.

Wybór odpowiedniego styropianu

Przede wszystkim musimy wybrać producenta, od którego będziemy brali produkty na naszą elewację. Ważne by była to firma zaufana, której produkty sprawdzane są przez Instytut Techniki Budowlanej. Stosując styropian mamy możliwość wyboru z pomiędzy palety grubości, gęstości oraz współczynniku przenikania termicznego lambda. Ogólnie, można powiedzieć, że im grubszy styropian o mniejszym współczynniku lambda tym nasza ściana będzie „cieplejsza”. Wykonując elewację staramy się osiągnąć odpowiedni współczynnik przenikania cieplnego ściany manipulując przy tym grubością styropianu oraz różnym współczynnikiem przenikania termicznego. Zależnie od cen może lepiej będzie zastosować 12 cm styropianu o niższej lambdzie niż 14 cm o wyższej, lub odwrotnie.

 

One thought on “Ocieplenie ścian styropianem co warto wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *